SÚBOJ NA STAREJ NITRE - Veľký Kýr utrpel v menšej Lipovej debakel 5:0

• Uverejnené pondelok, 19. október 2015, 15:23
  • Prečítané: 1222x

lipova -kyr 1Blízke dediny spája pretekajúca Stará Nitra a v strede tabuľky ich delil jediný bod. Ôsmy Veľký Kýr mal po desiatich kolách v tabuľke pravdy mínus jeden bod, desiata Lipová plus jeden. Domáci nastupovali po hokejovom víťazstve 4:5 vo Svodíne, kým Kýrania po zahanbujúcej domácej prehre s poslednými Rastislavicami (1:4).

V 11. kole šiestej ligy ObFZ Nové Zámky OŠK Lipová – FC Veľký Kýr 5:0 (2:0) si domáci diváci prišli na svoje. Výsledok hovorí za všetko, i keď, hostia si až taký debakel možno ani nezaslúžili.

Prvý polčas patril domácemu Norbertovi Mokrášovi. Jeho terajšie zrýchlenie a pohyb sa nedá porovnať s tým, ako keď pred dvomi rokmi odchádzal z Komjatíc do Šurian. V druhej minúte viedol loptu z vlastnej polovice ihriska až do šestnástky hostí, medzitým slalomom obišiel niekoľko Kýranov a Erikovi Gécimu v bráne nedal šancu zasiahnuť – 1:0. So septembrovou posilou musel byť spokojný aj tréner Marcel Kováčik. „Určite áno. Pritom Noro k nám prišiel celkom nečakane. Vo štvrtoligových Šuranoch totiž kvôli práci nestíhal chodiť na všetky tréningy, stratil miesto v základnej zostave a sám vyvinul iniciatívu, aby prišiel k nám. Určite nám ešte pomôže,“ hovorí spokojne po rekordnom víťazstve 5:0 tréner OŠK Lipová Marcel Kováčik. Na konci prvej polhodinky sa zapísal aktívny Mokráš po druhýkrát. To, keď mu loptu v pokutovom území priťukol Jakub Holík a hráč polčasu zavesil loptu povedľa Géciho nechytateľne pod brvno (2:0).

Medzitým mali ale čistú šancu na vyrovnanie hostia, lenže Tomáš Lukáč hlavičkoval z päťky nad. Ešte väčšiu šancu však zahodil na opačnej strane dvojgólový hrdina zo Svodína Ľuboš Opeta, ktorému bola brána za stavu 2:0 primalá. „Vedeli sme, že Veľký Kýr má isté problémy, no najmä na lopte boli jeho hráči celkom dobrí. Nám však vyšiel úvod zápasu, okrem tradičných ťahúňov sa chytili aj ďalší hráči a mužstvo odohralo dobrý zápas.“

Najviac však prekvapil práve tréner – základným rozostavením stredovej formácie. Všestranný Peter Poláček hral vľavo, kapitán Jakub Holík z pravej strany a v strede operoval vo forme hrajúci Norbert Mokráš. „Aj po dohovore s hráčmi sme sa rozhodli zmeniť systém hry, chceli sme viac využívať kraje ihriska, čo sa aj darilo. Po dvoch víťazstvách stúpa aj sebavedomie hráčov. Po takomto výkone sme spokojní,“ povedal ďalej tréner.

Tri kolá dozadu a druhej domácej prehre (s Michalom nad Žitavou 2:4) však začínalo Lipovčanom tiecť do topánok. „Bolo to už vidieť aj v tabuľke a ozývali sa aj rôzne šumy. Hráči si povedali, že si to musí niekto odniesť, a ja som v duchu dokonca veril, že vyhráme nielen s Veľkým Kýrom, ale aj vo Svodíne. Teraz je nálada o poznanie lepšia a primerane si veríme aj najbližšie v Salke. Myslím, že to môže byť dobrý zápas.“

Z pohľadu domácich bol dobrý aj druhý polčas proti Veľkému Kýru. V 56. minúte vymietol šibenicu Tomáš Gúcky (3:0), v 81. pochybil po propagačnej strele Ľubomíra Kollára z diaľky gólman bielo-zelených (4:0), no a tri minúty pred koncom spečatil hlavičkou pod brvno nečakaný debakel FC na 5:0 Jakub Holík.

Veľký vzruch na trávnik i do hľadiska ešte vniesol nešetrný zákrok 29-ročného Mareka Raučinu na domáceho Andreja Soviča pri autovej čiare, po ktorom sa zbehli do jedného klbka vari všetci hráči, ktorí boli na hracej ploche okrem oboch brankárov. Urasteného Raučinu, ktorý hosťuje vo Veľkom Kýre z Hosťovej, „upozorňoval“ ešte vyšší Ľubor Mrva, no našťastie zostalo iba pri menších strkaniciach. Rozhodca „vyriešil“ vzniknutú situáciu žltou kartou pre oboch najaktívnejších, no na hrubý faul Raučinu akosi v tej trme-vrme pozabudol.

Každopádne, bitku o Starú Nitru vyhrala menšia Lipová jednoznačne. A už je to vidieť aj na postavení v tabuľke. V obci pri Šuranoch mohlo byť veselo.

MARIÁN DRAGÚŇ

Na snímke:

Zľava všetci strelci gólov Lipovej Mokráš (č. 5), Kollár, Holík, vpravo s číslom 21 Gúcky. Foto fa OŠK